Son güncellenme :16.02.2017 14:51
Düziçi Erdem Gazetesi

Anasayfa > Eğitim, Fotoğraf, Genel, Osmaniye > Kültür ve Sanat Festivali düzenlenecek

16.02.2017 Per, 14:51

Osmaniye’nin önemli simalarından merhum Gazeteci ve Şair-Yazar Yaşar Kemal için “Yaşar Kemal Buluşmaları” adı altında Kültür ve Sanat Festivali düzenlenecek.
Festival kapsamında düzenlenecek ‘Yaşar Kemal ve Benim Çukurova’m’ konulu Resim Yarışması ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz başkanlığında Öğretmen Evi’nde düzenlenen toplantıda, ilk ve ortaokul resim öğretmenlerine yarışma ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 15 Şubat- 08 Mart tarihleri arasında başvuruların yapılacağı Resim Yarışması’nın sonuçları 28 Mart’ta belirlenecek. Jüri tarafından ilk olarak 400 resim seçilecek. Daha sonra 400 resim arasından 50 İlkokul ve 50 Ortaokul öğrencisinin resimleri sergilenmeye değer olarak seçilecek. İki seviyeden de en iyi 12 resim seçilecek ve bu 24 resim gelecek yıl yapılacak takvime girecek. Ayrıca 24 öğrenciye de birer adet Tablet verilecek. Sergilenen 100 resim sahibine ise Yaşar Kemal’in çocuk hikayelerinden oluşan kitap seti hediye edilecek.
Toplantıya katılan Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban Göğceli, burada yaptığı konuşmada, “Bugün burada çok duygulu anlar yaşıyorum. Hem Yaşar Kemal için memleketinde böyle bir etkinlik düzenlenmesi, hem de siz değerli öğretmenlerimizin böyle bir etkinliğe destek vermesi beni çok mutlu etti” dedi.
Toplantıya katılan ünlü film yapımcısı Osmaniyeli Arif Keskiner de Yaşar Kemal ile uzun yıllar özel dostluğunun olduğunu ifade etti.
Nisan ayının 20-21-22’sinde 1.’si düzenlenecek olan festivalde İlk ve Ortaokullar Arası ‘Yaşar Kemal ve Benim Çukurova’m’ konulu Resim Yarışması ve Sergisi, Sanatçılar Ahmet Mekin ve Türkan Şoray’ın da katılacağı Yılanı Öldürseler Filmi Özel Gösterimi (20 Nisan Saat 18.00 Park 328 AVM Sinema Salonu), Nebil Özgentürk’ün Renklerle Bir Yaşar Kemal Portresi sunumu (21 Nisan OKÜ Saat 13.45), Adnan Binyazar’dan Dedekorkut’tan Yaşar Kemal’e Ağıt Kültürü (21 Nisan OKÜ Saat 14.30), Yaşar Kemal Sempozyumu (21 Nisan Saat 15.00 OKÜ’de Yalvaç Ural Medoratörlüğünde katılımcılar; Eleştirmen-Yazar Feridun Andaç, Yazar Prof.Dr. Sedat Sever, Yrd.Doç.Dr. Seza Yılancıoğlu. 2. Oturum: Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban Göğceli Medoratörlüğünde katılımcılar; Şair Prof.Dr. Cevat Çapan, Yazar Prof.Dr. Onur Bilge Kula, Yazar Prof.Dr. Kenan Mortan), Uçurtma Şenliği (22 Nisan Saat 12.00’da Hemite Köyünde) etkinlikleri yer alacak. habermerkezi

Yorum Yap

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.